Prodloužení nouzového stavu do 20. listopadu 2020

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky schválila prodloužení nouzového stavu v České republice do 20. listopadu. Vláda ČR se schválením prodloužení nouzového stavu prodloužila restriktivní opatření proti šíření koronaviru do 20. listopadu. Původně tato opatření měla skončit 3. listopadu.

Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný po mimořádném jednání vlády neoznámil žádná další zásadní opatření. Uvedl některé nové výjimky, které se týkají volného pohybu nebo maloobchodního prodeje:

  1. Stánky i obchody prodávající pietní zboží, jako jsou věnce či svíčky, a provozovny na zpracování kamene mohou být otevřeny od soboty mezi 05:00 - 20:00 hod., a to i v neděli.

  2. Veřejná shromáždění, u nichž je omezen počet účastníků na 100 osob, se budou moci konat pouze ve vnějších prostorách.

  3. Výjimku ze zákazu volného pohybu osob budou mít také studenti zdravotnických škol, kteří cestují za studiem nebo za zkouškami.

A jak to vypadá s otevřením škol?

Ministr školství Robert Plaga potvrdil uzavření škol do konce nouzového stavu, tedy do 20. listopadu. Pokud to epidemiologická situace umožní, bude snaha o co nejrychlejší znovuotevření speciálních škol, které se uzavřou od 1. listopadu. Prioritně se pak do škol vrátí první a druhé ročníky základních škol, závěrečné ročníky ZŠ, SŠ a VOŠ nebo praktické vyučování a praktická příprava v SŠ a VOŠ. V příštím týdnu bude probíhat debata s ministerstvem zdravotnictví nad aktuálními daty.

31. října 2020